"Оқырман колледжі" тұжырымдамасы аясында М.О. Әуезовтің "қорғандардың күні" "жетім үлесі"әңгімесі бойынша оқырман конференциясы өтті.

Конференцияның негізгі мақсаты-көрнекті қазақ жазушысы Мұхтар Әуезовтің әдеби мұрасын дәріптеу, оқуға деген қызығушылықты ояту.
Конференцияға қатысушылар-в-11 тобының студенттері.
Іс-шараға дейін дайындық жұмыстары жүргізілді. Дайындық кітапты өз бетінше оқудан, оқуды дәйекті түрде ұсынудан, дауыстап оқудан тұрды. Мазмұны бойынша сұрақтар алдын-ала жасалды.

Әңгіме қайғылы жағдайға тап болған отбасының тарихын көрсетеді.
Әңгіменің кейіпкері Ғазиза қызды аяусыз қорлаған болыстық Аханның қатыгез зорлық-зомбылығынан қайтыс болады. Қыз ұят пен зорлық-зомбылыққа төтеп бере алмай далаға кетеді, буран оған аман қалуға мүмкіндік бермейді.

Сезімдердің тесілуі мен күші туралы шағын әңгіме, өз проблемаларына сәйкес, жалпыадамзаттық дыбысқа ие болады.
Талқылау барысында балалар Ақан мен Қалтай бейнесінің мысалында адамның зұлымдықтарын атап өтті: қатыгездік, азғындық.
Оқиға 100 жыл бұрын жазылғанына қарамастан, студенттер әңгімеде бала мен қоғам сияқты көтерілген әлеуметтік тақырыпқа назар аударды.
Әңгімеде көтерілген мәселе қазір де өзекті. Бүгінгі таңда тұрмыстық зорлық-зомбылық-ең өткір әлеуметтік мәселелердің бірі.
Студенттер әңгімеде болып жатқан оқиғалар мен оның кейіпкерлерін талқылауға белсенді қатысты.
Іс-шара "Рухани жаңғыру"тобы дайындаған презентациямен сүйемелденді.

Эффект одного рассказа М. Ауэзов