13.12.2021 "ЗЕРЕК колледжі" ЖМ "Бастауыш білім беру" мамандығының 2 курс студенттері арасында "Қазақстанның киелі жерлері Духовные святыни Казахстана"Ретро-саяхаты өтті.

Ол батыр емес, жауынгер емес еді. Оның аудармадағы атауы "қорқыныш" дегенді білдіреді. Бүгін біздің колледж студенттері Қызылорда облысында орналасқан "Қорқыт Ата" мемориалдық кешеніне онлайн-саяхат жасады. Саяхат кезінде олар кешеннің тарихын білді. Бұл амфитеатр, қонақ үй және басқа да нысандары бар тұтас архитектуралық ансамбль екенін және қобызша түріндегі Төрт тік стела жел соғып, алыстан қобыздың дыбыстарына ұқсайтын дыбыстар шығаратынын көрдік.

Тәуелсіздік жылдарында мемориалдық кешен екі рет қайта құрылып, керемет көрініске ие болды, ал 2018 жылы ол Мәдени мұра нысаны ретінде ЮНЕСКО тізіміне енгізілді және мемлекеттің қорғауында.

Қалдырған жоқ студенттердің немқұрайлы Қорқыт бейнесі, оның жеке басын овеяна радиосының " эфирінен қазақтың қаһарман және мифами. Бір аңыз бойынша, ойшыл мәңгілік өмір іздеді және өліммен келісе алмады.

Қорқыттың мәңгілік өмірі ұлттық аспаптың музыкасында жалғасуда. Қорқыт-қобызды жасаушы және қобыз үшін музыкалық туындылардың негізін қалаушы. Оның халыққа қалдырған әуендері, күйлері әлі күнге дейін елжандылық сезімін оятады. Ол бүкіл жанын осы әуендерге салып, оның ішектерінің керемет дыбыстары бүкіл әлемге естілді.